اقتصاد کره جنوبی

گزیده اخبار و تحولات اقتصادی کره جنوبی در نیمه دوم مهر ماه 1400 مندرج در رسانه‌های این کشور به شرح زیر ارائه می‌گردد.

صندوق بین المللی پول، پیش بینی رشد 2021 را برای کره جنوبی در 4.3 درصد حفظ کرد صندوق بین المللی پول با وجود تجدید نظر رو به پایین برای کشورهای پیشرفته، برآورد رشد اقتصادی خود در سال 2021 برای کره جنوبی را بدون تغییر در سطح 4.3 درصد حفظ کرد، زیرا چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا به واسطه بهبود صادرات و تأثیر اقدامات محرک دولتی، سیگنال هایی از بازگشت مجدد به شرایط مطلوب اقتصادی را نشان می دهد.

صندوق بین المللی پول در شرایطی پیش بینی رشد اقتصادی کره جنوبی را در سطح 4.3 درصد حفظ کرده، که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و بانک توسعه آسیایی، اخیرا رشد 4 درصدی را برای اقتصاد این کشور پیش بینی کرده بودند.

بزرگترین رشد اشتغال طی 7 سال اخیر در ماه سپتامبرکره جنوبی در ماه سپتامبر بزرگترین رشد اشتغال را در بیش از هفت سال گذشته گزارش کرد و این آخرین علامتی است که نشان می دهد با وجود موج چهارم همه گیری کرونا، بهبود اشتغال در این کشور ادامه دارد.

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط مرکز آمار کره جنوبی، تعداد افراد شاغل در ماه سپتامبر به 27.68 میلیون نفر رسید که 671 هزار نفر بیشتر از مدت مشابه در سال قبل بوده است.

این رقم، از مارس 2014 یعنی زمانی که تعداد افراد شاغل 726 هزار نفر بوده است، بیشتر می‌باشد که بزرگترین رشد شغلی محسوب می‌شود. همچنین کره جنوبی برای هفتمین ماه متوالی با افزایش اشتغال مواجه شده است.

هونگ نام کی، وزیر دارایی کره جنوبی گفت که سرعت بهبود شغلی در این کشور “آشکار” شده و با وجود موج چهارم همه گیری کرونا، اشتغال در بخش خصوصی به طرز چشمگیری بهبود یافته است.

بر اساس گزارش های منتشر شده، آمار بیکاران در ماه سپتامبر به 756 هزار نفر رسید که نسبت به مدت مشابه در سال قبل 244 هزار نفر کاهش داشته است. همچنین، نرخ بیکاری این کشور در ماه سپتامبر با 0.9 درصد کاهش به 2.7 درصد رسید که پایین ترین میزان در ماه ه ای سپتامبر هشت سال گذشته، محسوب می‌شود.

تعداد کارگران دائمی در ماه سپتامبر 515 هزار نفر و کارگران موقت 340 هزار نفر افزایش پیدا کرد، اما مشاغل کارگری روزمزد 121 هزار نفر در طول سال کاهش یافت.

اخبار اقتصادی کره جنوبی

وعده گروه LG به دولت کره جنوبی مبنی بر ایجاد ۳۹ هزار شغل برای جوانان در سه سال آینده

درپی پیوستن گروه ال جی به پروژه حمایت از مشاغل و آموزش جوانان دولت کره جنوبی، این گروه به دولت وعده داد که 39000 شغل جدید برای جوانان طی سه سال آینده ایجاد خواهد کرد. بر این اساس، ال جی، به عنوان چهارمین شرکت بزرگ کره جنوبی سالانه حدود 10 هزار جوان را برای سه سال متوالی استخدام خواهد کرد.

از این طرح، طی یک رویداد مشارکتی میان گروه ال‌جی و دفتر نخست‌وزیری کره جنوبی پیرامون برنامه حمایت از مشاغل و تحصیلات جوانان دولت با عنوان “امید جوانان”، که در پارک علمی ال‌جی، واقع در مجتمع تحقیقاتی این مجموعه در سئول برگزار گردید، رونمایی شد. بر اساس این طرح، ال‌جی، همکاری و برنامه‌های حاکمیت محیطی، اجتماعی و شرکتی (ESG) را برای کمک به جوانان جویای کار اجرا خواهد نمود. کو کوانگ مو رئیس گروه LG در این رویداد گفت: به عنوان یک تاجر، فکر می‌کنم مهمترین نقش یک شرکت ایجاد اشتغال است. ما سعی خواهیم کرد اکوسیستمی‌ بسازیم که نه تنها شرکت‌ها، بلکه کسب‌وکارهای کوچک، استارت‌آپ‌ها و دانشگاه‌ها در کنار هم رشد کنند.

پس از شرکت های کِی تی و سامسونگ، گروه ال جی سومین شرکتی است که به پروژه امید جوانان پیوست. دفتر نخست وزیری کره جنوبی اعلام کرد: با مشارکت اخیر، این سه شرکت، متعهد به ایجاد مجموعا 81 هزار شغل جدید برای جوانان طی سه سال آینده خواهند شد.

کره جنوبی، کنترل وام های مربوط به اجاره مسکن را کاهش می دهد کره جنوبی به عنوان بخشی از تلاش ها برای محافظت از افرادی که نیاز واقعی به استقراض دارند، کنترل شدیدتر وام هایی که برای اجاره مسکن در نظر گرفته شده است را کاهش خواهد داد.

کوح سونگ بیوم، رئیس کمیسیون خدمات مالی (FSC) اظهار داشت: تلاش داریم وام های مربوط به اجاره مسکن را به شیوه ای انعطاف پذیر، افزایش دهیم. وی افزود: در صورتی که درخواست های وام با هدف اجاره مسکن (رهن کامل) ارائه شود، ما اجازه می دهیم سقف رشد بدهی‌های معوق خانوارها که 6 درصد تعیین شده بود، شکسته شود.

بر اساس این سیستم چند دهه ای در کره جنوبی، مستأجرها مبلغ وام واریزی را به صورت یکجا به صاحب خانه می‌پردازند و پس از پایان قرارداد اجاره، که معمولا دو سال به طول می انجامد، این مبلغ باز پس داده خواهد شد. همچنین، مستأجر در طول مدت اجاره، مبلغی تحت عنوان اجاره بهاء پرداخت نمی‌کند. این تصمیم، بخشی از تلاش دولت برای جلوگیری از افزایش سرسام آور قیمت مسکن و تورم در کره جنوبی است. اما چنین اقداماتی باعث شکایت افرادی شده که در واقع، برای اجاره خانه، نیاز به قرض گرفتن دارند.

بر اساس اعلام بانک کره جنوبی (BOK)، وام های بانکی قابل توجه به خانوارها در ماه سپتامبر 6.5 تریلیون وون افزایش یافته و به رقم 1,052.7 تریلیون وون (877.9 میلیارد دلار) رسیده است.

بانک کره جنوبی (BOK) اخیرا نرخ بهره خود را بدون تغییر در 0.75 درصد برای ماه اکتبر حفظ کرد، اما در تلاش برای مهار تورم و بدهی خانوارها، از احتمال افزایش مجدد این نرخ در ماه نوامبر خبر داد.

شرکت صنایع سنگین “دو سان” موفق به اخذ پروژه تعمیرات و نگهداری نیروگاه هسته ای امارات گردید

صنایع سنگین “دو سان” کره جنوبی، در بیست و یکم اکتبر اعلام کرد، این شرکت موفق به امضای قراردادی با شرکت ” انرژی نوا” امارات به منظور ارائه سرویس حفاظت و نگهداری و همچنین برنامه ریزی در مورد سیستم کنترل و آزمایش اولین نیروگاه هسته ای براکه در کشور امارات شده است.

شرکت صنایع سنگین دو سان همچنین در 2019 میلادی، قراردادی به منظور نگهداری و حفاظت از چهار نیروگاه هسته ای به امضا رسانده است. این قرارداد جدید، به منظور ارائه سرویس حفاظت و نگهداری‌های پیشگیرانه و کنترل نیروگاه است که به عنوان بخشی از قرارداد قبلی شناخته می‌شود.

بر این اساس، شرکت صنایع سنگین دو سان، از آوریل تا ژوئن سال آینده، حفاظت و نگهداری از قطعات اصلی سیستم رآکتور هسته ای از جمله توربین‌ها و ژنراتورها در نیروگاه هسته ای براکه امارات را بر عهده خواهد داشت.

پارک هونگ اوگ، معاون شرکت صنایع سنگین دو سان گفت: صادرات و تأمین تجهیزات اصلی اولین نیروگاه براکه امارات بر اساس دانش بومی و داخلی صورت گرفته و این شرکت نهایت تلاش خود را در راستای انجام وظایف محول شده انجام می دهد.

آخرین تحولات ویروس کرونا در کره جنوبی

  • آمادگی دولت و مردم کره جنوبی برای ورود تدریجی به زندگی عادی و اجرای طرح “زندگی با کرونا” در پی واکسیناسیون کامل بیش از 70 درصد کل جمعیت و بیش از 80 درصد افراد بالای 18 سال، طی روزهای آینده؛
  • پیوستن تدریجی کره جنوبی به جمع کشورهایی که از الگوی جدیدی برای بازگشت به زندگی عادی استفاده می‌کنند و تأکید مقامات بهداشتی بر لزوم مواجهه با کرونا به عنوان یک بیماری تنفسی عفونی مانند آنفولانزای فصلی، در کنار ضرورت تداوم استفاده از ماسک با مزیت جلوگیری از عفونت ها؛
  • کاهش 220 هزار نفری تعداد افراد شاغل در سال گذشته و دستور رئیس جمهور کره جنوبی، به مقامات این کشور به منظور ارائه طرحی برای جبران بدهی جوانانی که به دلیل همه گیری کرونا به شدت بدهکار شده اند؛
  • امیدواری صنایع خرده فروشی در کره جنوبی شامل: فروشگاه‌های کوچک، سوپر مارکت ها و سایر خرده فروشان به رونق کسب و کار، با رفع تدریجی محدودیت های کرونایی؛
  • رونق صنعت حمل و نقل هوایی و برنامه شرکت های هواپیمایی دولتی و خصوصی کره جنوبی برای اخذ مجوز پرواز به مناطق توریستی جهان و کشورهای اروپایی، در آستانه بازگشت تدریجی به زندگی عادی؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پشتیبانی طاها تجارت آریا

جهت بهره مندی از خدمات مشاوره بازرگانی با ما تماس بگیرید