روش و ابزارهای بازاریابی صادراتی کالا

به منظور صادرات کالا، انواع روش‌ها و ابزارهای بازاریابی وجود دارد از جمله:

1- سایت‌های خارجی:

معمولا از سایت‌های B2B برای پیدا کردن خریدار حقیقی استفاده می‌شود. برای هر صادرکننده‌ای داشتن لیستی از این سایت‌های خارجی و ثبت ‌نام کردن در آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.

اصولا در جستجوهای اینترنتی می‌توان لیستی از سایت‌های بازاریابی صادراتی را بیابیم و ثبت نام کنیم. برای استفاده از اطلاعات و گزارش‌های برخی از این سایت‌ها باید نسبت به خرید اشتراک از آن‌ها اقدام نمود.

روش نوین دیگری برای برقراری ارتباط با شرکت‌های خارجی yellow page هستند.

راه ‌اندازی وبسایت و تبلیغات اینترنتی در سایر کشورها از جمله روش‌های دیگر برای پیداکردن مشتری خارجی و صادرات کالا است.

2- شرکت در رویدادهای تجاری:

نمایشگاه‌ها و رویدادها به منظور معرفی شرکت‌ها و خدمات و محصولاتشان برگزار می‌شوند. این رویدادها می‌توانند به صورت محصول ‌محور برای معرفی محصولات یک حوزه خاص و یا کشور محور باشند. اطلاعات و تاریخ‌های برگزاری این نمایشگاه‌ها در سایت‌های معتبر اطلاع رسانی می‌شود. شرکت در این نمایشگاه‌ها را به‌منظور بازاریابی صادراتی کالا جدی بگیرید.

 نمایشگاههای تجاری کره جنوبی - kimes

3- اتاق‌ بازرگانی مشترک ایران و کشور هدف:

روش دیگر برای تسهیل صادرات کالا بهره ‌مندی از اتاق‌های بازرگانی مشترک است. اتاق‌های بازرگانی عموما جلسه‌ها، همایش‌ها و سیمنارهای حوزه‌های مختلف صادرات کالا را برگزار می‌کنند.شما می‌توانید متناسب با کشوری که قصد صادرات کالا به آن را دارید، به اتاق بازرگانی مشترک آن کشور با ایران مراجعه کنید و با آن‌ها ارتباط بگیرید. اگر کشور مورد نظر اتاق بازرگانی مشترک نداشت می‌توان از رایزنان بازرگانی در این امر کمک گرفت.

4-دفاتر بازرگانی سازمان توسعه تجارت:

از جمله دفاتر بازرگانی می‌توان به دفتر کشورهای عربی و آفریقایی، دفتر اروپا و آمریکا، دفتر آسیا و اقیانوسیه و برخی دفاتر دیگر اشاره کرد. معمولا این دفاتر در برخی از کشورهای خارجی نیز دارای نمایندگی هستند که می‌توانید با آن‌ها ارتباط بگیرید.

تحقیقات بازار: (Market Research)

هر کسب و کاری فارغ از اندازه و نوع آن، مبتنی بر یک نیاز شکل گرفته و بر اساس آن نیاز به راه خود ادامه می‌دهد. هدف از اجرای دستورالعمل تحقیقات بازار، شناسایی و بررسی این نیازها به منظور صادرات کالا است.

پیدا کردن نیازها و تمرکز بر روی آن‌ها، بهترین پیشنهاد‌ برای راه ‌اندازی کسب و کار است. حتی پس از ایجاد کسب و کار نیز همواره باید برای شناسایی نیازهای جدید و پاسخگویی به آن‌ها تلاش کرد. انتظارات یک مشتری ممکن است در طول زمان تغییر کند و نیاز به خلق محصولات جدید و یا ایجاد تغییرات جزئی در محصولات قبلی باشد.

در واقع صاحبان کسب و کار همواره نیازمند بررسی دیدگاه مشتریان درمورد محصولات و خدمات خود و بازار سنجی آن هستند. سنجش وضعیت بازار به منظور اهداف تحلیل مشتریان، بخش بندی بازار، تست محصول و بررسی رقبا صورت می‌گیرد.

تحلیل مشتریان:

در بسیاری از مواقع هدف از تحلیل مشتریان ( Customer Research ) درک نیازهای جدید مشتریان، نگاه و دیدگاه آن‌ها از برند، میزان رضایت‌شان از مصرف محصولات یا حتی جذب ایده‌های آنان است. مشتریان، مهم‌ترین سرمایه یک کسب ‌و کار هستند که باید قبل از صادرات کالا وضعیت رضایت و نظرات آنها را جویا شد.

بخش ‌بندی بازار:

یکی از رایج‌ترین روش‌های تحقیقات بازار مربوط به بخش ‌بندی بازار بوده که بر اساس آن می‌توان بازار و مشتریان خود را به تفکیک سن، جنس، جغرافیا، تحصیلات یا سایر ویژگی‌ها دسته‌‌بندی کرد.

تست محصول:

در برخی موارد ممکن است انجام تحقیقات بازار به منظور سنجش و تست یک محصول جدید به بازار باشد. در این روش تمرکز اصلی بر روی محصول بوده تا ببینیم واکنش‌ مشتریان به آن به چه صورت است.

بررسی رقبا:

گاهی اوقات نیز امکان دارد که به دنبال بررسی وضعیت رقبا، سنجش میزان موفقیت و دیدگاه مشتریان نسبت به آن‌ها باشیم. در این نوع، تمرکز اصلی بر روی تحلیل رقبا است. هر چند ممکن است اطلاعات دیگری نیز در این راستا به دست آوریم.

وقتی در حال برنامه ریزی و تفکر روی یک ایده بیزنسی به منظور صادرات کالا هستیم، تحقیقات بازار از جمله موضوعاتی است که خیلی به آن توجه خاص نمی‌شود و بیشتر ما بدون توجه به ارزش تحقیقات بازار، تولید و فروش محصولات را آغاز می‌کنیم.

اما مسلما هر کسب و کاری به تحقیقات بازار نیاز دارد. به‌خصوص این نکته برای کسب و کارهای کوچک و حتی کسب وکارهای دیجیتالی اهمیت فوق العاده‌ای دارد. هر کسب و کار نوپایی نیاز دارد که در کمترین زمان ممکن به فروش و مشتری دست پیدا کند و فرآیند تحقیقات بازار این اطمینان را ایجاد می‌کند که این فروش و جذب مشتری در اسرع وقت انجام می‌شود. برای یک بازرگان بسیار اهمیت دارد که فروش محصول‌اش پس از صادرات کالا تضمین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *