صادرات کالا

صادرات کالا یکی از روشهای افزایش تولید ناخالص ملی است و برای اقتصاد هر کشور حیاتی محسوب می‌شود. صادرات کالا در بازارهای جهانی از حساسیتهای خاصی برخوردار است و در صورت عدم رعایت نکات اصولی، باعث اتلاف سرمایه مالی و انسانی می‌شود. اولین قدم در انجام صادرات کالا، بازاریابی است.

شرکت بازرگانی طاهاتجارت آریا، با برنامه ریزی دقیق، ایجاد بستر مناسب ارتباطی با کشورهای مختلف، تخصص در انواع روشهای صادرات کالا و کسب تجربه کافی، موفق به جلب اعتماد خریداران خارجی شده و در این مسیر همراه بازرگانان است. به منظور آشنایی بیشتر با شرکت  بازرگانی طاهاتجارت آریا  و فعالیت‌های آن در حوزه تجارت بین‌الملل و صادرات کالا، به ادامه این مقاله توجه فرمائید.

توسعه بازار صادرات توسط شرکت بازرگانی TTA

یکی از خدمات شرکت طاهاتجارت آریا، توسعه بازار جهت صادرات کالا است. هدف اصلی این بخش کمک به صادرات کالا به منظور افزایش عملکرد شرکت‌ها در فعالیت‌های تجاری‌شان است که از طریق جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای فرایند صادرات کالا صورت می‌گیرد. این کار با به‌ کارگیری منابع اطلاعاتی کارآمد برای کلیه بیزنس‌های B2B وB2C انجام می‌شود.

در حقیقت هدف از انجام تحقیقات بازار، ارائه اطلاعات به روز جهت صادرات کالا در مسیر صحیح است. از طرفی انجام تحقیقات بازار برای اندازه‌ گیری میزان فروش، سود آوری و عملکرد شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شناخت کشور هدف صادرات کالا

اولین گام فروش محصولات در خارج از کشور پیدا کردن کشور هدف صادراتی و شناخت آن است. شما ابتدا و قبل از هر اقدامی باید یک کشور (در برخی موارد بیش از یک کشور) را برای صادرات کالا خود انتخاب کنید.
برای انتخاب این کشور ممکن است معیارهای مختلفی وجود داشته باشند. برخی از این معیارها مربوط به کشور مورد نظر و برخی دیگر نیز ممکن است به محصول صادراتی یا حتی خود شما ارتباط داشته باشد.

توسعه بازار صادرات

به منظور انتخاب مقصد صادراتی کالا، ابتدا باید به سوالات زیر پاسخ دهیم:

– کشور مورد نظر تا چه اندازه رابطه سیاسی و اقتصادی خوبی با ایران دارد؟

– مهم‌ترین نیا‌زهای وارداتی آن کشور چیست؟

– وضعیت تولید و یا واردات کالای مورد نظر در آن کشور چگونه است؟

– ویژگی‌های جمعیت‌ شناختی، جغرافیایی و اجتماعی آن کشور چیست؟

– تولید ناخالص داخلی (GDP)، تولید ناخالص ملی(GNP) و درآمد سرانه مردم آن کشور چقدر است؟

– فاصله جغرافیایی ایران با کشور مقصد چقدر است و راه‌های ارتباطی آن کدام است؟

– وضعیت صادرات و واردات ایران با کشور مورد نظر چگونه است؟

– آمارهای صادرات کالای مورد نظر به آن کشور چگونه است؟

– وضعیت واردات و صادرات کالای مورد نظر در ایران چگونه است؟

– قوانین و تعرفه‌های تجاری کشور مقصد کدام است؟

براساس اطلاعات جمع ‌آوری شده ممکن است در خصوص کشور انتخابی، احتیاج به تجدید نظر و جایگزین کردن مقاصد صادراتی دیگر باشد. در صورت عدم بررسی نکات ذکر شده در انتخاب کشور هدف، ممکن است هزینه‌های صادرات کالا و ریسک تجارت به مراتب افزایش یابد.

پس از انتخاب کشور مناسب بررسی تقاضای کالای صادراتی شما در آن کشور باید در دستور کار قرار بگیرد. این مرحله جزئی از تحقیقات بازار است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *