دیدار رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی با کاردار سفارت کره جنوبی

رئیس اتاق مشترک به همراه معاون بین‌المللی اتاق ایران در نشستی با کاردار سفارت کره‌جنوبی در تهران، ایرانی‌ها از عدم تحقق وعده کره در همکاری‌ اقتصادی ناراضی هستند و پاک‌کردن این ذهنیت ‌ها نیازمند تلاش است.

سودووک پارک، کاردار سفارت کره جنوبی با حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی، محمدرضا کرباسی معاون بین‌الملل اتاق ایران دیدار کرد. در این دیدار مدیر روابط تجاری دوجانبه و چندجانبه نیز حضور داشتند و در خصوص موراد ذیل بحث و گفت گو انجام شد.

در ابتدای نشست توجه به صدور مجوز عمومی اوپک، انتظار می‌رود طرف کره جنوبی تجارت بشردوستانه را به‌صورت روان و بدون EDD سخت‌گیرانه با یاران تعهد کند.

هم چنین  تجربه کارگروه تجارت بشردوستانه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان داده که این مکانیزم یا برداشت از منابع ایرانی در کره جنوبی عملاً ممکن نیست. برای همین پیشنهاد می‌شود برای این منظور یک خط اعتباری اختصاص یابد.

 ایران خواستار دریافت اسامی بانک‌های کره‌ای که آمادگی همکاری با ایران را دارند، است. برای همین پیشنهاد می‌شود کره جنوبی از محل منابع ایران و با استفاده از خط اعتباری هزینه‌های خرید کالا توسط ایران از کشور ثالث را تقبل کند.

لازم به ذکر است  فهرست شرکت‌های ایرانی که مطالبات سنگینی از کره دارند، دائماً در حال طولانی شدن است. این فهرست و به‌ویژه موارد مشخصی مانند عدم پرداخت مطالبات گروه صنعتی انتخاب (که دو حکم قضایی بین‌المللی هم دارد) و شرکت ملی دخانیات، اعتماد شرکت‌های ایرانی را به‌شدت مخدوش کرده است.

با توجه به این که سال گذشته این فهرست توسط رئیس مجلس شورای اسلامی هم به نخست‌وزیر کره ارائه شد ولی ظاهراً هیچ اقدامی نشده است. در این شرایط، بخش خصوصی نیز به همکاری با کره‌ای‌ها، اعتماد نخواهد کرد و زیرساخت‌های ساخته‌شده در روابط خوب گذشته دو کشور مخدوش خواهد شد و با اشاره به متوقف نشدن فعالیت‌های تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای دیگر در سایه تحریم‌ها، تصریح کرد: طرف ایرانی از اتفاقات پیش‌آمده برای اقتصاد کشور در پی تحقق نیافتن وعده‌های طرف کره‌ای بسیار ناراضی بوده تا جایی که اعتماد به‌طرف کره‌ای در میان مردم ایران از بین رفته است.

همچنین تاکید شد که  کره‌ای‌ها در پی تحریم‌های اعمال‌شده از استرداد درآمدهای نفتی ما امتناع کرده و حتی از فروش تجهیزات پزشکی و دارو به ایران از محل درآمدهای ایران خودداری کردند و اگر بخواهیم این ذهنیت بد نسبت به کره‌ای‌ها را پاک کنیم باید یک سناریوی جدید تدوین کنیم که تنها در صورت همکاری و مساعدت طرف کره‌ای این امر محقق خواهد شد.

در ادامه دو طرف به بررسی زمینه‌ها و فرصت‌های توسعه روابط تجاری و سرمایه‌گذاری بین دو کشور پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

پشتیبانی طاها تجارت آریا

جهت بهره مندی از خدمات مشاوره بازرگانی با ما تماس بگیرید